Android Telefon Hızlandırma Nasıl Yapılır? %100 Hızlandırın!

Android Telefon Hızlandırma Yolları

Teknolojinin günden güne gelişmesiyle birlikte akıllı telefon kullanımı sürekli artmakta ve eski tuşlu telefonlar tarihin tozlu raflarına kaldırılarak yerini yepyeni son model akıllı cihazlara bırakmaktadır. Akıllı telefonlarda kullanım yoğunluyla öne çıkan Android telefonlar; sürekli gelişip değişen uygulamaların gereksinimlerini zaman zaman karşılayamayarak telefon donması ve kasması sorununu ortaya çıkarır. Bu da bir hayli can sıkıcı olur. Peki android telefon donma sorunu neden olur? Android telefon donma sorunu nasıl çözülür? Android telefon hızlandırma nasıl yapılır? Gelin hep birlikte android donma problemi ile ilgili çözüm yollarını inceleyelim.

Android Telefon Donma Sorunu Neden Olur?

Android telefonlar çeşitli uygulamaları çalıştırabilmek için depolama alanı ve boş (kullanımda olmayan) RAM’a ihtiyaç duyar. Android telefonda yeteri kadar depolama alanı yoksa, mobil uygulamaların kullanılması esnasında veya android telefonun çeşitli işlevlerini kullanırken can sıkıcı bir şekilde donma sorunu ortaya çıkabilir. Uygulamalar ve çeşitli işlevler stabil bir şekilde çalışmaz ve istikrarını bozar.

Bir diğer android telefon donma sorununun sebebi ise telefonun çok uzun süre açık kalması ve hiç kapatılıp açılmamasıdır. Telefonun açık kalma süresini Ayarlar > Cihaz Hakkında > Durum menüsü altından görebilirsiniz.

android çalışabilirlik süresi

Benzer olan bir başka android telefon donma sebebi ise telefonu aralıksız bir şekilde kullanarak çok fazla RAM tüketimine sebep olmak ve dolayısıyla da yetersiz RAM belleğinden kaynaklanan android telefon kasma problemi yaşamaktır.

Android telefon donma sorunları arasında yer alan fazla ve gereksiz işlev kullanımı da android telefon kasma nedenlerine bir örnektir.

Android Telefon Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

 • Periyodik temizlik yapın: Android telefonunuzdaki resim, video, müzik, belge gibi artık işinize yaramayan gereksiz dosyaları silerek düzenli olarak temizlik yapmak ve depolama alanını düşürmek, kullandığınız mobil uygulamaların verileri için daha çok alan sağlayarak daha stabil bir şekilde çalışmalarına sebep olacaktır ve donma sorununu ortadan kaldıracaktır.
 • Telefonunuzu uyutun: Teknik açıdan değil de bir benzetme yaparak bakarsak; nasıl ki biz insanlar uykuya ihtiyaç duyuyorsak, elektronik cihazlar da zaman zaman kapatılmaya ihtiyaç duyar. Telefonu kapatıp açmak arka planda gerçekleşen RAM tüketimini düşürerek donma sorununu bir nebze de olsa ortadan kaldırır.
 • Mola verin: Telefonu çok uzun süre aralıksız bir şekilde yoğun olarak kullanmak RAM kullanımını şişirdiği için telefonunuzu bir süre dinlendirmek gerekmektedir. Şarjdayken de kullanım yapmamanız hem donma sorununa hem de batarya sağlığına olumlu bir şekilde etki edecektir.
 • Kullanmadığınız uygulamalar: Denemek için indirdiğiniz ya da artık kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. Bu uygulamaları kaldırdıktan sonra Dosya Yöneticinizden uygulamanın klasöründe kalan kalıntıları silmeyi unutmayın.

Android telefon donma problemlerini çözdüysek gelelim android telefon hızlandırma işlemine.

Android Telefon Hızlandırma Nasıl Yapılır? (BONUS)

Geliştirici ayarlarından yapılabilecek ufak bir hamle android telefonunuzu %100 gözle görünür bir şekilde hızlandıracaktır.

Ayarlarda bulunan geliştirici ayarları bölümü her telefonda gözükmeyebilir. Bu bölümün gözükmesi için sırasıyla aşağıdaki işlemler uygulanmalıdır:

 1. Ayarlara girilir.
 2. Cihaz Hakkında bölümüne girilir.
 3. Yazılım Bilgisi kısmına girilir.
 4. Bu kısımda bulunan Yapım Numarası’na art arda 7 kere basılır.
 5. Yedi kere bastıktan sonra altta Geliştirici Modunun aktif olduğu yazar.
 6. Eğer zaten aktifse Geliştirici Modunun daha önceden aktif edildiği yazar.
 7. Bu işlemi yaptıktan sonra Geliştirici Seçenekleri bölümü Ayarlar menüsü altında gözükmeye başlar.

android yapım numarası

android geliştirici seçenekleri

Peki geliştirici seçeneklerinden android telefon hızlandırma işlemi nasıl yapılır? Sırasıyla şunlar uygulanmalıdır:

 1. Ayarlara girilir.
 2. Geliştirici seçeneklerine girilir.
 3. Çizim bölümü altında bulunan ve standart olarak 1x olarak seçili olan; pencere animasyon ayarı, geçiş animasyonu ölçeği ve animatör süre ölçeği tek tek “Animasyon kapalı” olarak seçilir.
 4. Daha sonra telefon bir kere kapatılıp yeniden açılır.

android animasyonları kapatma

android animasyon ayarı

android animasyon kapatarak hızlandırma

Böylelikle android telefon gözle görünür bir şekilde hızlanır. Yapacağınız bu android donma sorunu çözümleri ve android telefon hızlandırma işlemleri android telefon hızlandırma adı altında kurulup Google Play‘da yayınlanan mobil uygulamalardan çok daha etkili olacaktır. O tür uygulamalar da diğer gereksiz uygulamalar gibi yüksek RAM kullanımı yaparak android telefonlarda donmaya sebep olabilmektedir. Android telefon donma sorunları ve android hızlandırma konusu hakkında sorularınız varsa aşağıdaki yorum kısmından bir yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

nasilyapsamki.com olarak sitemize olan ilginiz için teşekkür ederiz.

Yorum Yap