Bacak Ağrıları Nasıl Geçer? Bacak Ağrısı Tedavisi

Vücudun alt ekstremitesi olan bacaklar ufak bir rahatsızlıkta günlük yaşam kalitesini bozabilir. Hissedilen bacak ağrıları kemik dokularından, kas dokularından veya damar ve sinir dokularından oluşan deformiteden meydana gelebilir. Ancak bacak ağrısı başka bir rahatsızlığın yansıttığı ağrı da olabilir.

Bacaklarınızı fazla kullanmanız gereken yorucu bir günden sonra da oluşabilecek bacak ağrılarınızın nedeni herhangi ciddi bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Hekim kontrolüyle ve gerekirse multidisipliner yaklaşımla teşhis ve tedavi gerçekleşebilir.

Bacak Ağrısı Tam Olarak Nedir?

Bacak ağrısının birçok nedeni vardır. Bacak ağrısı, fazla hareket ya da çok az hareket etmek, bacağı fazla zorlamaya sebep olma gibi egzersizler ve daha birçok nedene bağlı olarak hissedilen sızı, ağrı, yanma gibi durumların aslında ciddi tehlike arz edebileceği rahatsızlıktır. Tanı için hekimin gerekli muayeneyi yapması, radyografik görüntünün alınması, MR, USG ve EMG  ile tanının güçlendirilmesi gerekir.

Bacak Ağrılarının Nedenleri

Pek çok nedenden meydana gelebilen bacak ağrılarının nedenleri sinir, kas, kemik ve damar rahatsızlıklarından dolayı olabilir. Fazla hareketten ve egzersizden sonra ağrıda artış gösteren bacak ağrısının sebebi damar rahatsızlığı da olabilir. En sık görülen bacak ağrısı sebebi de damar sorunlarından meydana gelir.

Bacak ağrılarının bazı nedenleri;

 • Travma sonucu oluşan bacak ağrısı: Kaza sonucu oluşan ağrılar tedaviden bir süre sonra da devam edebilir. Gerekli egzersiz ve fizik tedavi ile azaltılabilecek olan bu ağrılar kemik, kas ve doku hasarı, kırık, zorlama, burkulma sonucu oluşur.
 • Kompartman sendromu: Sürekli ve ağır hareketlerin ağrı oluşturabileceği gibi sürekli hareketsizlikte de kan damarları ve tendonlar etkilenir. Sinir uzun süre kontraktüre maruz kalırsa önce ağrı şiddetlenir ve bacağın kısmi felcine kadar durum ilerleyebilir.
 • Sinir sıkışması: Siyatik sinir kalça kısmında sıkışarak bacakta ağrıyı oluşturur. Çoğunlukla dizin üst kısmında görülen bu ağrı sinirlere yapılan baskıyla da meydana gelir.
 • Kanser: Özellikle kadınlarda yumurtalık ve rahim ağzı kanseri kasıklardan başlayan ağrıyla bacaklara vurabilir. Ayrıca prostat kanseri de üst bacakta ağrıya neden olur.
 • Damar sertliği: Çoğunlukla uyuşma hissiyle belirti veren bu rahatsızlıkta dinlenmeyle birlikte ağrıda azalma görülür. Kan dolaşımının azalmasıyla bacaklarda ağrı meydana gelir fakat bu ağrılar bazen sadece bacağa etki etmeyebilir. Vücudun iç organlarında da birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Damar sertliği hayati organlara giden damarların da tıkanmasına neden olabilir.
 • Varis: Bacaklardaki toplardamar genişlemesine varis denir. Ayakta uzun süre hareketsiz durma ve uzanırken artan ağrı varisin nedeni olabilir.
 • Eklem sorunları: Eklemde oluşan bir sorun varsa ağrı; yürüme, koşma, ayakta durma gibi eylemlerde artış gösterir. Diz eklemindeki Osteoartrit (kireçlenme) gibi sorunlarda, eklemlerde aşınma ve kıkırdakta zedelenme sonucu ağrı meydana gelir. Kalça eklemindeki deformiteden kaynaklı hissedilen ağrı femurda, uyluk kemiğinde ve kasıklarda da hissedilebilir. Bel eklemindeki sorunlarda ise ağrı kalçada hissedilir.
 • Diyabet: Bu hastalarda meydana gelen sinir hasarlanmaları, nöropatik ağrılara yol açabilir. Bacaklarda uyuşma, yanma, karıncalanma ve iğnelenme görülür. Yara oluşumu ve fiziksel aktiviteyle ağrı artması da görülür.
 • Bel fıtığı: Kitlesel lezyonlar bel fıtığı hastalarında sinir üzerine baskı yarattığı için bacak ağrısı meydana gelir. Disk yırtılması ve kayması ciddi şekilde sinirlere baskı oluşturur. Kas spazmı ve bacaklarda güçsüzlük sonucu ortaya çıkan ağrılar genelde ağır yük taşındığında hissedilir. Omurilikteki deformiteden kaynaklı ağrılarda ise bacak ağrısı koşma, yürüme ve egzersiz yapma sırasında meydana gelir.
 • Çocukluk, ergenlik dönemi: Geçici olan çocukluk dönemi bacak ağrıları büyümeye bağlıdır. Her iki bacakta da görülür ve tekrarlanır. Bu nedene bağlı olan bacak ağrılarında şişlik veya morluk olmaz. Herhangi tetikleyici başka bir hastalık yoksa bu ağrılar geçicidir.

Bu tür ağrılara karşı hekim kontrolü muhakkak yapılmalıdır.

Bacak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı bacak ağrıları ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermez. Dinlenme ve gerekli egzersizle ağrı diner. Fakat bazı ağrılarda tedavi şarttır. Hekime gitmeden evvel ciddi bir sorun olduğunu düşünmediğiniz durumlarda bazı yapılması gerekenler ağrıyı dindirebilir. İşte bunlardan birkaçı;

 • Pelvik kasları germe hareketi: Mesane ve rahim arasındaki pelvik kaslar iki bacağın açılıp kapanması ile kasılıp gevşeyebilir.
 • Kekik yağı: Kekik yağı veya zeytinyağı ile masaj uygulanabilir.
 • Maydanoz: Kemikler için oldukça fayda sağlayan maydanozu kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda vücudunuzaki ödemi de attıracaktır.
 • Bacakları yukarıda tutmak: Bu hareketin varis rahatsızlığı ve fazla ayakta durma sonucu oluışan ağrılar için ağrı azaltıcı etkisi vardır. Kan dolaşımını hızlandırır ve bünyeyi rahatlatır.

Bu yöntemlerin uygulanmasına rağmen geçmeyen ağrılarda hekime başvurulmalıdır.

Peki bir diğer sık görülen sırt ağrılarının nedenleri nelerdir? Sırt ağrısı nasıl geçer? Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum Yap