Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? (4 Yöntem)

Neredeyse her anne babanın bebekleri ile ilgili karşılaştığı sorunların başında, bebeklerde burun tıkanıklığı gelmektedir.

Burun tıkanıklığına bağlı olarak bebekte iştahsızlık ve uykusuzluk gibi olumsuzlukların da görülmesiyle birlikte, bebeğin vücut direnci daha fazla düşebilmekte ve bu durum da farklı solunum yolları enfeksiyonlarını tetikleyebilmektedir. Bu yazımızda sıklıkla karşılaştığımız bebeklerde burun tıkanıklığı sorunundan bahsederek, bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer, Bebeklerde burun tıkanıklığı ne tür olumsuzluklar doğurur gibi sorulara cevaplar bulacaksınız.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sorunu Önemli Midir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sorun daha yoğun tıkanıklığın olduğu durumlarda, farklı bir takım rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle gerek anne için gerekse bebek için önemli bir sorun diyebiliriz. Hayati bir tehlike söz konusu olmasa dahi anne ve bebeğin genel düzenini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı sorununun genel olarak olumsuz etkilerini sıralayacak olursak;

 • Bebeğin uyku düzenini ve kalitesini bozar. Bu nedenle uykusuzluğun da ortaya çıkardığı diğer bir olumsuzluk olan iştahsızlık sorunu da ortaya çıkacaktır. Sonuç itibariyle iştahsız olan bebek, yeteri kadar emmeyecek ve vücut direncinde de düşüş söz konusu olacaktır.
 • Bebeğin burun tıkanıklığı nedeniyle uykusuz kalması, bebekten sonra başta annenin ve hatta tüm ailenin uykusuz kalması anlamına gelebilir. Bu durumda hem bebeğin hem de başta annenin uyku kalitesinde ve uyku düzeninde aksamalar görülecektir.
 • Emzirme esnasında burun yolları ile rahat nefes alamayan bebek, karşılaştığı zorluk nedeniyle fazla miktarda gaz alabilir ve şiddetli gaz sancıları yaşayabilir.
 • Tıkanıklık sorunun devam etmesi durumunda, orta kulak havalanması etki altına girer ve bunun sonucunda orta kulak enfeksiyonu görülme riski artar.
 • İnsan burnu bir filtre görevi gerçekleştirmektedir. Burun tıkanıklığı görülen bebeklerde bu işlev büyük oranda devre dışı kalacağından, bebek nefes alıp verme işlemini ağız yoluyla gerçekleştirecektir. Bu da kirli havanın burun filtresinden geçmeden direk ağız yoluyla akciğerlere inmesi anlamına gelmektedir. Bu durum da solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görülmesine neden olmaktadır.
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

 • Grip, sinüzit, nezle gibi farklı solunum yolları enfeksiyonları.
 • Solunum yollarını etkileyebilecek alerjiler.
 • Havanın kuru olması, burun içerisindeki salgı bezlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyerek burun tıkanıklığına sebebiyet verebilir.
 • Geniz eti, burun içyapısında solunumu engelleyecek şekil bozukluklarının bulunması gibi doğuştan gelen olumsuzluklar.
 • Farklı nedenlerden ötürü burunda kan birikmesi.
 • Çok fazla görülmese de burun içerisindeki kistler, polipler ve tümörler.

Bazı durumlarda ise fizyolojik burun tıkanıklığı görülebilmektedir. Bu tarz tıkanıklığın başlıca nedeni, bebeklerin burun kıkırdaklarının çok daha yumuşak olması ve bebeğin nefes alma esnasında dar olan burun kanalının birbirine yapışmasıdır. Uzun süren bir durum değildir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı İçin Pratik Çözümler

Bebeklerde görülen burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olmak için bir takım yöntemler deneyebilirsiniz. Aşağıda, “bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?” sorusunun cevapları verilmektedir. Öncelikli olarak sorunu gidermek için ilk yapılması gereken, burnun mümkün olduğunca açık tutulmasıdır.  Mümkünse birer damla deniz suyu damlatmak burunda biriken salgıların boşalmasına yardımcı olacaktır.

 • Uygulanabilecek doğal yöntemlerden birisi, bebeğin burnuna birer damla zeytinyağı damlatmaktır. Bunu yaparken hijyen kurallarına da mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Eczanelerden temin edebileceğiniz serum fizyolojik bir şırıngaya çekilerek bebeğin burun deliklerine 2-3 damla olacak şekilde püskürtülmelidir. (Şırınganın ucu plastik olmalı ve katiyen iğneli şırınga kullanılmamalıdır.)
 • Bebeğinizin odasını farklı yöntemler ile nemlendirmek de, bebeklerde burun tıkanıklığı için alınabilecek önlemlerden birisidir. Odayı nemlendirmek için kullanabileceğiniz buhar makinelerini, sürekli kullanmak da zararlıdır. İdeal olanı günde en fazla 6 saattir.
 • Bebeğinizin banyo ihtiyaçlarını ihmal etmeyin. Bebeğinize banyo yaptırdığınızda bebeğinizin üst solunum yollarında bulunan salgı ve mukuslar, sıcak suyun etkisiyle boşalmaya başlayacaktır.

Bebeklerde burun tıkanıklığını gidermek için, yardımcı yöntemler hakkında bilgi verdik. Doktor tavsiyesi dışında da uygulayabileceğiniz bu basit yöntemler sayesinde, burun tıkanıklığı sorunu daha hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır. Bebeklerle ilgili merak ettiğiniz diğer sorularınızı aşağıdaki yorum kısmına bir yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bebek ihmale gelmez! Sağlıklı günler dileriz.

Bir diğer önemli konu olan “Hamilelikte Spor Yapılır Mı?” başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap