CV Nedir? CV Nasıl Hazırlanır?

CV Nedir? CV Nasıl Hazırlanır?

Türkçe kaynaklarda işe giriş için özgeçmiş hazırlamak anlamına gelen CV nedir? CV nasıl hazırlanır? sorularının cevaplarını bulacağınız yazımızda, aynı zamanda etkili bir özgeçmiş yazısında dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

CV Nedir?

Özellikle profesyonel anlamda hizmet sunan şirketler tarafından personel alımlarında, işe başvuracak kişilerin özgeçmişlerinin, detaylı bir şekilde başvuracakları yere dosya ya da cd olarak sundukları dökümana CV denir diyerek, CV nedir? sorusunu anlaşılır bir şekilde cevaplayabiliriz.

Herhangi bir işe başvuru yaparken, sizden özgeçmişiniz istenildiğinde, bunu doğru ve etkili bir şekilde hazırlamak, karşı tarafın gözünde oluşacak ilk izlenim açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle CV büyük bir titizlikle hazırlanmalı ve işverene sunulmalıdır. Aşağıda özgeçmişin etkili olabilmesi için dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında, önemli detaylar yer almaktadır.

CV Nasıl Hazırlanır? İyi Bir CV’de Olması Gerekenler Nedir?

Etkileyici Bir Giriş Kısmı

CV hazırlarken giriş kısmının etkileyici bir şekilde yazılması, başlangıç için önemli unsurlardan birisidir. Giriş kısmının yanı sıra hazırlayacağınız özgeçmişin genelinde, düzgün cümleler kurabilmek ve imla kurallarına önem göstermek sizin için ayrı bir avantaj olacaktır.

Geçmiş Tecrübeleriniz

Başta gireceğiniz iş ile alakalı varsa geçmiş tecrübelerinizi, sonrasında ise farklı iş tecrübelerinizi düzgün bir şekilde paylaşmak, bir CV’de olması gereken en önemli şeylerden birisidir. Bunu maddeler halinde en eskiden en yeniye doğru sıralamak, daha etkileyici olacaktır. Kısa açıklamalarla o işyerinde bulunduğunuz pozisyonu da ekleyerek, geçmiş tecrübeleriniz hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

Öğrenim Durumu ve Bildiğiniz Diller

Hazırlayacağınız özgeçmişte mutlaka öğrenim durumunuza değinerek, bildiğiniz yabancı dillere de yer vermelisiniz. Yabancı dile ne ölçüde hâkim olduğunuz hakkında da, kısa bilgilerle yer vermek hem daha sonra sıkıntı yaşamamanız açısından, hem de işe giriş bakımından size avantaj sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki, yabancı dil arayışlı işlerde artık 3. dil daha çok önem taşımaktadır. 2. dil olarak ingilizceyi çoğu başvuran bilmektedir. Nasıl ingilizce öğrenilir? Öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sertifikalarınız, Katıldığınız Kurs ve Seminerler

Özgeçmişte bulunması gereken şeylerden bazıları da, katılmış olduğunuz kurs ve seminerler hakkında bilgi vermek ve aynı zamanda sahibi olduğunuz sertifikalarınız hakkında işvereni bilgilendirmektir. Genellikle atlanan bu detay, aslında işverene o işi yapmak için ne kadar istekli olduğunuzun bir göstergesi olacaktır.

Mevcut Referanslarınız

Hayatta ne yaparsanız yapın, referans gösteriyor olabilmek oldukça önemlidir. Hakkınızda başvuru yaptığınız yerin insan kaynaklarına bilgi verecek kişi ya da kuruluşların bulunması, işverenin size karşı güven duymasını sağlayacaktır. Aynı zamanda özgeçmişinizde referanslarınıza yer vermek, sizin kendinize olan güveninizi gösterecektir.

Hobi, Beceri ve Yetenekleriniz

CV’de Hobi, beceri ve yeteneklerinize, abartmadan yer vermekte, nitelikli bir özgeçmişte olması gerekenler arasındadır. Dolu gözükmesi için hobileri uzunca yazmaya gerek yok, kısa ve öz olması yeterli.

Kariyer Hedefiniz ve Hakkınızda Diğer Bilgiler

İleriki süreçte kendinizi görmek istediğiniz yer hakkında bilgi vererek, bunu başarmak için planlı ve disiplinli bir çalışmanın gerektiğine vurgu yapabilirsiniz. Ayrıca özgeçmişinizin bir kısmında; doğum tarihiniz, medeni durumunuz, erkek iseniz askerlik durumunuz, seyahat etmekten hoşlanıp hoşlanmadığınız gibi farklı bilgilere yer verebilirsiniz. Özgeçmişinizde fotoğraf ve iletişim bilgilerinizin bulunması da, CV nasıl hazırlanır? sorusuna vereceğiniz cevaplar arasında yer almaktadır.

CV nedir? CV nasıl hazırlanır? konusu hakkında merak ettiğiniz farklı bilgiler varsa, aşağıdaki yorum bölümünden yorum yaparak sorularınızı bize sorabilirsiniz.

Yorum Yap