KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır? 2020 Borç Erteleme Başvurusu

KYK’dan öğrenim kredisi alarak eğitimini tamamlayan öğrenciler, 2020 KYK borç erteleme nasıl yapılır? sorusuna cevap arayarak, borçlarını daha uygun bir zamanda ödeyebilmek için ne yapabilecekleri hakkında araştırma yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme sonrasında, üniversiten mezun olan kişilere KYK kredi borçlarını erteleme imkânı tanınmıştır.

Peki, KYK borç erteleme nasıl yapılır? Başvuru nereye yapılmalıdır? KYK borç erteleme başvurusu e-devletten nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlasını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK borç erteleme başvurusu yapmak için, öncelikle bir takım şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Düzenleme sonrasında şartları sağlayan kişiler borç erteleme başvurusu yapma hakkına sahip olurken, gerekli olan şartların bir ya da birkaçında eksiklik gösteren kişilerin 2020 kyk borç erteleme başvurusu yapma hakkı bulunmamaktadır.

Başvuru yapmak için gerekli olan en önemli şartlardan birisi, borcu bulunan kişinin başvuru esnasında işsiz yani SGK kapsamında çalışmıyor olması gerekmektedir. Diğer şartlar ise kişinin askerlik görevinin olması ve doktora ile yüksek lisans yapması gibi nedenleri gösterebiliyor olmasıdır. Bu şartları sağlayan kişiler, borç erteleme başvurusu yapma hakkına sahip olan kişilerdir.

E-Devlet Üzerinden KYK Borç Erteleme Başvurusu

E-Devlet sistemine giriş bilgilerinizle giriş yaparak, KYK borç erteleme başvurusu yapmanız mümkündür. Sisteme giriş yaparak, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü sayfasındaki Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu kısmına gelerek, aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir.

Şayet daha önceden yaptığınız bir başvuru bulunmuyorsa, bu kısmın hemen üstünde size borç erteleme başvurunuzun olmadığına dair bir uyarı çubuğu gösterilecektir. Başvurunuzun bulunmaması halinde yukarıda bahsettiğimiz kısma gelerek, aşağıdaki adımları takip edip başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz.

kyk borç erteleme nasıl yapılır

 • ‘Yeni Başvuru’ butonuna tıklayın.
 • Başvuru için, gerekçenizi seçmeniz istenmektedir. Açılan ekrandaki “İşsizlik sebebiyle – Askerlik Sebebiyle – Yüksek Lisans / Doktora Sebebiyle” seçeneklerinden, kendinize göre olan erteleme nedeninizi seçmeniz gerekir.
 • Borcunuzun geri ödemesinin ertelenmesinde bir sakınca bulunmaması halinde, yeni bir ekran açılarak kredi numaranız, kredi türü, kredi geri ödemesi, başlangıç ve bitiş tarihleri gibi seçenekler görülecektir. Buradan ertelemek istediğiniz kredinizin karşısındaki işlem kısmında yer alan “Başvur” butonlarına tıklayarak, erteleme işlemi için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Bu adımı da tamamlandıktan sonra, yaptığınız başvuru kurum tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır. Başvuru durumunuzu, yine bu adımdan takip etmeniz mümkündür.

KYK borç erteleme nasıl yapılır? konusu hakkında aklınıza takılanları, aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ileterek sorularınız hakkında daha kapsamlı bilgiler alabilirsiniz.

nasilyapsamki.com KYK kredi borcunuzda ödeme kolaylığı diler.

5 Yorum

 1. Kübra 19/09/2019
  • Yönetici 20/09/2019
 2. Mahir 19/10/2019
  • Yönetici 21/10/2019
 3. Hüseyin 25/10/2019

Yorum Yap