Mutsuz Birini Nasıl Mutlu Edebilirim? %100 Nasıl Mutlu Olunur?

Yaşam şartlarının günden güne değişmesiyle birlikte başgösteren mutsuzluk konusunu ele alacağımız bu yazımızda, sıkça sorulan “Mutsuz birini nasıl mutlu edebilirim?”, “Nasıl mutlu olunur?”, “Mutsuz arkadaşımı nasıl mutlu edebilirim?” gibi soruların cevaplarını vererek mutsuz olanlar için mutlu olma yollarını açıklayacağız.

Mutlu Musunuz? Mutsuz Musunuz?

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Türkiye nüfusunun mutluluk düzeyi ve yüzdeleri şu şekilde:

Mutlu Orta Mutsuz
%59 %30,2 %10,8

Verilerden de anlaşılacağı üzere, mutluyum diyemeyen %41‘lik bir kitle mevcut. Peki ya siz mutlu musunuz? Mutlu olmak için bir şeyler yapıyor musunuz yoksa mutsuzluğunuzu kabullenerek hayatınızı bu şekilde mi devam ettiriyorsunuz?

Şöyle bir düşünce avına çıkarsak en son ne zaman tam anlamıyla mutlu olduğunuzu hatırlayabilir misiniz? Hangi sürprizlerde, nasıl zamanlarda, kiminle, nerede, ne ile mutlu oldunuz? Aslında mutsuzluk denen sorun, kişinin empatisiyle çözümleniyor. Yani birini mutlu etmek istiyorsanız önce kendinize “Ben bu durumda olsaydım beni ne mutlu ederdi?” diye sormanız işleri kolaylaştırabiliyor.

Yine her şey empatiyle güzelleşiyor. Evet tabii ki empati işin başlangıcı. Mutlu bir insan herhangi bir sorunda çözümleyici ve ileri görüşlü duruşuyla “B” planını hayata geçirir. Böyle bir planı olmasa bile yaratır. Mutsuz bir insan da ufak bir probleminde adeta bu anı bekliyormuş gibi evreni suçlayıp karalar.

Mutsuzluğun kötü, yanlış veya olmaması gereken bir durum olarak yorumlanması doğru değildir. Hayatımızda mutsuzluğa da yer vardır. Öyle ki, bazı hisleri yaşamamız için bu duygu bir gerekliliktir. Fakat bunun kronikleşmesi bireyin psikolojisine, yaşamsal faaliyetlerine, bünyesine ve çevresindekilere oldukça zarar verebilir.

Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olma Yolları Nelerdir?

Asıl sorumuz “Mutsuz birini nasıl mutlu edebilirim?” olsa da unutulmamalıdır ki bir başkasını mutlu edebilmek için önce kendi mutluluğumuzu sorgulamamız gerekir. Kişinin mutluluğunu sorgulaması ve sağlaması sandığımız kadar zor değildir. İşte sorgulayacağımız durumlardan birkaçı:

 • Kırgınlık ve dargınlıklar: Bu durumdan olabiliğince uzak durmak, mutlu olma yollarının büyük bir kısmını başardığınızın göstergesidir. Hassas ve duygusal bir yapıya sahipseniz başta oldukça zor gelebilecek olan bu adım, aslında en can alıcı noktadır. Bunu başarırsanız zafer sizin demektir. Unutulmamalıdır ki “pes etmemek” anahtar kelimemiz. Kırgınlığın yaşandığı zamanda ilk süreçte hissedilen mutsuzluk gayet normaldir. Bundan kaçmamak gerekir çünkü her duygu yaşam için gereklidir. Ancak bunu kabullenerek bu durumdan kurtulmaya çalışmamak süreci uzatacak ve süreç uzadıkça da bu histen çıkmak bir hayli zorlaşacaktır.
 • Bakış açısı: Birtakım duvarları yıkmak her zaman iyidir. Her ne kadar bazı çizgileri ve olmazsa olmazları aşarsak o kadar refaha kavuşuruz. Olay karşısında farklı pencerelerden bakmak ve farklı yorumlamak çoğu zaman durumu hafifletir.
 • Objektif olmak: Bazı önyargılardan uzak ve adil görüşe sahip olmak her zaman gereklidir. Nötr yorumlamak, pozitif kalmak ve kaygı taşımamak bireyi olduğundan daha mutlu yapar.

Evet, artık mutluysak gelelim mutlu etmeye. Kendimizi sorgulayarak mutlu olduğumuz tanısına vardık. Mutsuz birini nasıl mutlu edebilirim diyorsanız şimdi sıra sevdiklerimizi, önemsediklerimizi ve çevremizde mutsuzluğundan olumsuz etkilendiklerimizi mutlu etmekte. Unutmayın mutsuzluk da, mutluluk gibi bulaşıcıdır.

mutsuz birini nasıl mutlu edebilirim nasıl mutlu olunur

Mutsuz Birini Nasıl Mutlu Edebilirim?

 • Sarılın: “Mutsuz birini nasıl mutlu edebilirim?” diye soruyorsanız size verecek ilk cevabımız ona sarılmak olacaktır. Bu kadar kolay bir yöntem olmakla birlikte aynı zamanda nasıl bu kadar büyük bir etki yaratır diye düşünmenize sebep olacak bir yöntem. İnsanlara sarıldığımız zaman vücudumuz mutluluk hormonu olarak da bilinen Oksitosin hormonu salgılar. Sarılmak her anlamda en doğal ilaçtır. Acıları hafiflettiği gibi kan basıncını da hızlandırarak stresin azalmasına ve kalp krizi riskinin düşmesine sebep olur. Hiç tanımadığımız birinde bile büyük etki yaratır. Buna rağmen yeterince kucaklaşmıyor oluşumuz ise tartışılır. Mutsuz birini nasıl mutlu ederim diye soruyorsanız o kişiyi mutlu etmek için ona sarılın. Mutsuz olan her kimse ona samimiyetle sarılın. Bir çocuğa, annenize, babanıza, komşunuza, arkadaşınıza… Kim olduğu hiç farketmez, yeter ki sarılın!
 • Üzüntü ve kaygıdan uzaklaştırın: Çoğu zaman üzüntünün ve neticesinde yaşanan uzun süreli mutsuzluğun kaynağına yoğunlaşmak gerekir. Öylece nedenini bilmeden mutlu etmeye çalışmak bir süreliğine durumu ortadan kaldırabilir ancak kişi kısa süre sonra tekrar çöküş yaşar. Bu yüzden üzüntünün kaynağını teşhis edip çözüme yönelmek ve hayata geçirmek her zaman daha kalıcı sonuçlar verir. Onu kaygılarından çözümleyerek uzaklaştırın mutsuzluktan, unutturmaya çalışarak değil…
 • Varlığıyla mutlu olduğunuzu gösterin: Kendinizi mutsuz olan bu kişinin yanında mutlu edin ve bu mutluluğunuzun sebebinin o olduğunu ona sıcak bir şekilde hissettirin. Onun varlığıyla mutlu olduğunuzu hiç çekinmeden belli edin.
 • Örnek olun: Birçok durumda mutlu olduğunuzu, olumsuz durumlarda bile pozitif noktaya odaklandığınızı ve mutluluğu doğuran etkene yoğunlaştığınızı minik sevinç gösterileriyle ona gösterin. Mutluluk ve mutsuzluğun bulaşıcı olduğu gibi gülmek de bulaşıcıdır. Bu etkeni sonuna kadar kullanın.
 • Farklılıklara kapı açmasını sağlayın: Mutsuz birini nasıl mutlu edebilirim diyorsanız onu yaşamında minik farklılıklara yönlendirerek ve bu farklılıkları büyüterek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. En basiti saçında yapacağı küçük bir değişiklik olabilir. Alışılmışın dışında kısa bir tatil veya iş çıkışı içilen keyifli bir kahve bile mutlu olma yolunda büyük etkiler yaratabilir. İlk adımda zor ikna edilebilir ancak unutulmamalıdır ki ilk adımı attıktan sonra tekrarına meyilli olacaktır.
 • Dile getirin: Mutsuz olan kişiye; sevildiğini ve hayranlık duyduğunuz yanlarını söyleyin. Hissettirmekle beraber dile getirmek de büyük etkiye sahiptir.
 • Anılarınızı tazeleyin: Mutlu anılar tekrarını ister. Hissedilen duyguları hatırlatır. Güle eğlene anılarınızı hatırlamak sizin de karşınızdakinin de modunu yükseltecektir.
 • İlgi alanını genişletmeye çalışın: Birden fazla ilgi alanı ve aktiviteye yönelmek, mutsuzluğa ve olumsuzluğa yatkın bireyi her zaman toparlar. Çünkü fazla ilgi alanı kötü gün dostu gibidir. Birini kaybettiğinizde diğeriyle teselli bulursunuz.
 • İnanca sahip olmasını sağlayın: Onu inandığı dine yönlendirin. Örneğin Müslümanlıkta Allah’a inanmak refahlık verir, huzura kavuşturur. Bunu bilmek ve hatırlamak ona her zaman bir çıkış yolu olduğunu hissettirir. Bu inançla mutsuzluğun sürekli devam edeceği hissinden uzaklaşır.
 • Ona şükretmeyi öğretin: Ona daha kötü durumlar yaşayanlar ve bu durumlardan bile kurtulanlar olduğu gibi sahip olduğu her şeye sahip olamayabileceği durumlardan da bahsedin. Şükretmek daha fazlasını istememesine ve sahip olduklarıyla mutlu olmasına onu ikna eder.
 • Tatlı yeyin, tatlı yedirin, tatlı konuşun: Tatlı yemek de sarılmak gibi mutluluk hormonu salgılar. Kişi kendini daha iyi hisseder. Mutsuz birini nasıl mutlu edebilirim diyorsanız ona tatlı yedirin. Üstelik tatlı önerimiz ve tatlı tarifimiz bile var! Tam ölçülü ev yapımı sütlaç nasıl yapılır? Öğrenmek ve afiyetle yemek için buraya tıklamanız yeterli.

Böylelikle “Mutsuz birini nasıl mutlu edebilirim? Nasıl mutlu olunur?” gibi soruların cevabını siz değerli ziyaretçilerimizle paylaştık. Mutlu olmanın yollarını ele aldığımız bu yazımızda size faydamız dokunduysa veya sizin de eklemek istediğiniz bir şey varsa aşağıdaki yorum bölümünden bir yorum yaparak bizlere aktarabilirsiniz. Bundan sonrası için bize sadece size mutluluklar dilemek kalır. Önce kendinize sonra da sevdiklerinize iyi bakın. Sevdiklerinizle birlikte mutlu ve huzurlu günler dileriz.

7 Yorum

 1. Zerrin 30/10/2019
 2. Nurcan 05/11/2019
 3. Gülsüm 18/11/2019
 4. Gülhan 14/12/2019
 5. dilber 29/12/2019
 6. Songül 06/02/2020
 7. Dilan 26/05/2020

Yorum Yap