Nasıl Kilo Alınır? Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Alınır?

Genellikle fazla kilolardan kurtulmak için sorulan “Nasıl kilo verilir?” sorusunun karşıtı olarak, bünyesi zayıf olup kilo almak isteyenlerin sordukları soru da “Nasıl kilo alınır?” sorusudur. Bu sorunun cevabı için vereceğimiz tavsiyeler, sağlıklı kilo alma yöntemleri üzerine kurulu tavsiyeler olup, hızlı ancak sağlıksız yöntemlerden bahsetmeyeceğiz.

Nasıl Kilo Alınır?

Kahvaltıyı Asla İhmal Etmeyin

Eğer gerçekten kilo almak ve zinde bir gün geçirmek istiyorsanız, kahvaltılarınızı zamanında ve düzenli bir şekilde yapmanızı öneririz. Özellikle uyandıktan sonraki bir saat içerisinde kahvaltı yapmanız, kilo almanız için önemlidir. Unutulmamalıdır ki; hem kilo almak isteyenler hem de kilo vermek isteyenler için kahvaltı en önemli öğündür!

Öğünleri Atlamayın

Düzenli beslenme, kişinin zayıflayarak ideal kilosuna ulaşmasına yardımcı olduğu gibi, diğer etkenlerle bütünleştiğinde kilo almasına da yardımcı olacaktır. Öğünlerinizi atlamadan, her öğünde mutlaka yeteri kadar beslenmeye dikkat edin.

Sigarayı Bırakın

Sigara içen insanların bünyesine baktığımızda, genellikle çökmüş ve güçsüzleşmiş halde olduklarını görürüz. Bu çökme, kişinin dışında olabileceği gibi, içinde de olabilir. Sigara içmek iştahınızı kesebileceği gibi, alınan besin değerlerinin etkisinin azalmasına da neden olmaktadır. Bu sebeple kilo almak istiyorsanız, bu bağımlılığınızdan da kurtulmanız gerekir. Çevremizde sigarayı bıraktıktan sonra hızla kilo alan, birçok insana şahit olmuşuzdur. Sigarayı bırakmak için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını arayabilirsiniz.

Protein, Yağ Ve Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenin

Yağ ve karbonhidrat kilo almanızı sağlarken, proteinler de daha sağlıklı bir kas oluşumuna yardımcı olacaktır. Yemeklerinizde tercihinizi karbonhidrat ve sağlıklı yağlar bakımından zengin olan gıdalardan yana yapmanız da “Nasıl kilo alınır?” sorusunun cevaplarından birisidir.

Yemekte Su İçmeyin

Şayet önemli bir mecburiyetiniz yoksa, yemekle birlikte su içmekten sakınmalısınız. Yemek yerken su içmek midede şişkinliğe neden olacağı için, yeteri kadar yemek yemenizi engelleyecektir.

Yatmadan Önce Atıştırın

Kilo almanın yolları arasındaki tavsiyelerimizden birisi de, yatmadan önce özellikle katı ve kalorisi yüksek besinlerden biraz atıştırmanızdır. Zira metabolizmanın en yavaş olduğu zaman dilimi, uykuda olduğunuz zamandır. Bu sayede besinlerden aldığınız değerler, vücudunuzda yağ olarak depolanmaya başlayacağı için, hızlı bir şekilde kilo almaya başlayabilirsiniz. Ofis ortamında çalışıp hareketsiz kalanların daha fazla kilo almalarının nedeni de, yavaş çalışan metabolizmadır.

Yukarıda sayılan basit yöntemleri uygulayıp; süt, kırmızı et, nişasta, patates, kuru meyveler, bitter çikolata, tam yağlı yoğurt, yumurta, fıstık ezmesi, pirinç ve yağlı balıklar gibi, kilo aldıran besinler tüketerek, kilo almaya başlayabilirsiniz.

Sizinde kilo alma yöntemleri hakkında önerileriniz veya “Nasıl kilo alınır?” konulu bu yazımız hakkında sorularınız varsa aşağıdaki yorum kısmından bir yorum yaparak bize aktarabilirsiniz.

Peki en sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verilir? Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum Yap