Sınavı Kazanmak İçin Ne Yapılmalı?

Ülkemizde yaklaşık 8 milyon Üniversite öğrencisi, 5 milyon Ortaöğretim (Lise) öğrencisi ve girecekleri sınavı kazanmak için ders çalışan milyonlarca mezun vardır. Yaşantımızın büyük bir bölümünü daha iyi bir gelecek ve kariyer için eğitim-öğretime harcarız. Bu uzun soluklu serüvenin bazı adımlarında karşımıza KPSS, YKS, DHBT, LGS gibi sınavlar çıkmakta. Peki sınavı kazanmak için ne yapılmalı? Sınavda istenen başarıyı elde etmek ve sınavı kazanmak için nasıl ders çalışmak gerekir? Sadece ders çalışmak sınavı kazanmak için yeterli mi? Yazımızın devamında bu sorulara cevap verirken, sınavda başarılı olmanın yollarını sizler için derledik.

Sadece Ders Çalışmak Sınavı Kazanmak İçin Yeterli Mi?

Sadece çalışmak olmaz. İlk maddemiz her zaman olduğu gibi inanmak olmalı. İnanmak her zaman başarmanın yarısı olmuştur. Sınavı kazanacağınıza çevreden gelen bütün baskı ve olumsuzluklara kulaklarınızı tıkayarak tam anlamıyla gönülden inanmalısınız. Bu sınavı kazananlar oldu, bir diğer kazanan neden siz olmayasınız? 🙂

Kaybedeceğinize neden olacağını düşündüğünüz bütün etkenleri ortadan kaldırmalısınız. Gerçekten inanırsanız bu etkenleri  görmezden gelebilir veya tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sizin elinizde. İsteseniz de istemeseniz de bunu yapmak zorundasınız.

Ders çalışmaya harcadığınız zaman dışında fazla abartmamak koşuluyla kendinize de zaman ayırmalısınız. Müzik dinlemek, televizyon izlemek, kitap okumak veya dışarı çıkmak. Nasıl olacağı hiç fark etmez. Siz nasıl daha iyi hissediyorsanız öyle olsun. Kendinize zaman ayırarak zihninizi boşaltmak ders çalışacağınız zaman verim almanızı sağlayacaktır. Böylelikle daha kısa süreli çalışma seanslarında daha fazla verim alabileceksiniz.

Uyuyarak Sınavı Kazanmak

Uyuyarak sınavı kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet yanlış okumadınız. Uyuyarak sınav nasıl kazanılır merak ettiniz mi? Uyku sizi dinç tutmak için en önemli faktördür. Kendinize en uygun olan uyku süresini belirleyerek uykunuzu bir düzene koymalısınız. Bu süre kimisi için 5 saat iken kimisi için 8 saattir. Mümkün olan en uygun süre zarfında uyuyarak gününüzün kalan kısmını bu sınav maratonu için ayırın.

Sınavı Kazanmak İçin Nasıl Ders Çalışmak Gerekir?

Ders çalışırken en önemli nokta zihni yormadan çalışabilmektir. Bunu da tıpkı okuldaki ders saatleri ve ders araları gibi bir düzen kurarak sağlayabilirsiniz. 3-4 saat aralıksız çalışıp zihni yormak yerine 1 saat çalışıp 10 dakika ara verdikten sonra tekrar 1 saat çalışarak ve aralar ile çalışma sürelerini sürekli aynı şekilde tekrarlayarak çok daha verimli çalışabilirsiniz.

Sayısal derslere sabah erken saatlerde, sözel derslere ise akşam saatlerinde çalışmanızı tavsiye ederiz. Zira sözel dersler zaman zaman uykunuzu getirebileceği için sabah çalışmanız durumunda verimsiz bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Düzenli soru çözmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Neticede sınavda konu anlatımından sorumlu tutulmuyor, çoktan seçmeli bir teste tabii oluyorsunuz. Dolayısıyla test çözmeye aşina olmalısınız. Bol bol soru çözmek sınavda zaman kaybı yaşamamanızı sağlayacağı gibi yanıtlarınızı tekrar bir kontrol etme fırsatı yaratacaktır. Sınavı kazanmak için bunu yapmalısınız.

Çok sık düşünülen bir konu olan ders çalışırken şarkı dinleme konusu ise tamamen kişiden kişiye değişmektedir. Kimisi şarkı dinlerken ders çalışmaya odaklanamıyorken kimisi de daha fazla odaklanarak çalışmayı sağlıyor. Kalabalık bir ailede yaşıyorsanız veya etrafta sürekli konsantrasyonunuzu bozacak sesler varsa müzik dinleyerek çalışmanızı öneririz. Bu konuda en iyi seçimi kendiniz yaparsınız. Tıpkı sınavda iyi netler yapacağınız gibi. 🙂

Ders çalışırken tıkınmayın! Ders çalışırken bir şeyler yemek derse iyi adapte olamamaya sebep verir. Örneğin cips yerken eliniz yağlanır ve sürekli elinizi temizleme gereği hissedersiniz. Ya da çekirdek çıtlarken beyniniz sürekli bir sonraki çekirdeği tabaktan almaya kurar kendini, bu tam anlamıyla sadece derse odaklanamamanız için büyük bir problemdir. Yukarıda bahsettiğimiz kısa mola örneklerini uygulayarak ara verince sigara hariç dilediğinizi tüketebilirsiniz. 😉

Moral ve motivasyonunuzu asla bozmayın! Çevrenizden gelen hiçbir tepki sizi yıldırmasın. Siz bu sınavı kazanacağınıza gönülden inanarak çaba sarf edin. Her zaman elinizden gelenin en iyisini yaparak sizin hakkınızda konuşanlara fırsat vermeyin. nasilyapsamki.com olarak biliyoruz ki siz bu sınavı kazanacaksınız. Her zaman moralinizi yüksek tutun ve mutlu olun. Mutlu olmak için bir sebebim yok demeyin. Sizin için mutlu olmak için 10 neden sıraladık. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Sınavdan sonra güzel haberlerinizi de aşağıdaki yorum kısmına yapacağınız bir yorumla bekliyoruz. 🙂

2 Yorum

  1. Nermin 09/06/2020
  2. İsimsiz 08/09/2020

Yorum Yap