Vize Nasıl Alınır? 2019 Vize Başvurusu

Bulunduğunuz ülkeden başka bir ülkeye gidebilmek için, resmi makamlardan bir takım izinlerin alınması gerekmektedir. Resmi prosedürde alınacak bu izne, vize denilmektedir. Yabancı bir ülkeye gidiş amacınız ne olursa olsun, vizeden muaf ülkeler dışında, vize alınma şartı bulunmaktadır. Peki, vize nasıl alınır?

Farklı ülkelere gidiş amacınıza göre farklılıklar gösteren vize alımı, seyahat amacınıza göre farklı belgelerin talep edildiği seyahat izinlerinden birisidir. Bu nedenle öncelikle vize için seyahat amacınıza uygun gerekli olan evrakların, neler olduğunu öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Yazımızın devamında, Vize nasıl alınır? sorusuna genel hatlarıyla cevap bulabilirsiniz.

Vize Nasıl Alınır?

Pasaport İşlemleri

Vize başvurusu yapmak için, ilk yapmanız gereken şeylerden birisi, pasaport sahibi olmaktır. Mevcut pasaportunuz varsa pasaportunuzun seyahat dönüşünden sonra, en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi bu süreyi kapsamıyorsa, pasaport suresinin uzatılması gerekmektedir. Ayrıca vize işlemlerinin pasaporta işlenmesi için, pasaportunuzda en az 6 sayfa boş olması gerekmektedir.

Vize Başvurusu Evrakları

Yurtdışına çıkmanız için herhangi bir engel bulunmayan pasaporta sahip olduktan sonra, vize başvuru evrakları hazırlanmalıdır. Bu evraklar; aile ziyareti, iş ziyareti ya da turistik ziyaret gibi yapacağınız ziyaret türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin iş ziyaretlerinde imza sirküsü, vergi levhası ve ilgili odalara kayıt olduğunuzu gösterir belgeler gibi farklı belgeler istenilmekte olup, aile ya da turistik ziyaretlerde bu tip belgeler istenmemektedir. Bu nedenle almak istediğiniz vize türüne göre gerekli olan başvuru evraklarının hazırlanması gerekmektedir.

Vize Randevusu Alınması

Başvuru sahibi için hazırlanmış şahsi vize evraklarında herhangi bir eksiklik olmaması durumunda, bazı ülkeler vize randevusu ile vize vermektedir. Vize randevusunu zorunlu koşan ülkeler için, ilgili ülkenin konsolosluğundan vize randevusu alınarak randevu tarihinde başvuru sahibinin konsolosluğa gitmesi gerekir.

Evraklar ve Formlar

Gitmek istediğiniz ülkeye ve seyahat amacınıza göre hazırlanmış evrakların yanı sıra, başvuru formunun da eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Aynı zamanda vize başvurusu dilekçesinin de doğru bir şekilde hazırlanmış olması, zaman kaybetmemek açısından önemlidir. Randevu şart koşan ülkelerin konsolosluklarında, vize almak isteyen kişilerle birebir görüşme yapılmaktadır. İlgili başvuru formları ve dilekçesi eksiksiz bir şekilde konsolosluğa sunulmalıdır.

Parmak İzi Ve Başvuru Ücreti

Randevu esnasında yapılan mülakatın olumlu geçmesi halinde, ilk kez vize alan kişiler için parmak izi taraması yapılır. Son 5 yıl içerisinde parmak izi vermiş ve vize almış kişiler için, yeniden parmak izi taramasına gerek yoktur.

Parmak izi taramasının ardından, ilgili vezneye vize başvuru ücretinin yatırılması gerekir. Vize başvuru ücreti değişiklik göstermektedir. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından, geriye vize başvurusunun takibi kalmaktadır. Vize başvurusunun sonucu tarafınıza ilgili süre içerisinde bildirilerek işlem tamamlanmış olur.

Vize başvurusu yapmak için, mutlaka seyahat tarihinizden bir ay önce planlama yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Eksik evrak ya da farklı olumsuz durumlar nedeniyle zaman kaybı yaşayabileceğiniz dikkate alınarak, seyahatinizin ertelenmemesi için mümkün olduğu kadar erken başvuru yapmak önem taşımaktadır.

Böylelikle nasilyapsamki.com olarak “Vize nasıl alınır?” sorusuna cevap verdik. Şayet “Vize nasıl alınır?” başlıklı yazımızda aklınıza takılan yerler bulunuyorsa, aşağıdaki yorum kısmından sorarak çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap