Windows Görev Çubuğu Pozisyonunu Değiştirme

Windows XP – Windows Vista – Windows 7 – Windows 8 – Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda Görev Çubuğu kurulum işlemi sonrası masaüstünde varsayılan olarak alt kısmında bulunur.

Windows Görev Çubuğu Pozisyonunu Değiştirme başlıklı yazımızda sizlere Görev çubuğunun konumunu nasıl değiştirebileceğinizi kolay bir şekilde görsellerle anlatmaya çalışacağız. Bu yazı ile sizde bilgisayarınızdaki görev çubuğunuzun konumunu kolay bir şekilde istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Windows Görev Çubuğu Pozisyonunu Değiştirme

Yapacağımız işlemler Windows XP – Windows Vista – Windows 7 – Windows 8 – Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda uygulanabilir.

Görev çubuğunu Masaüstü ekranının alt kenarındaki varsayılan konumundan diğer üç kenardan herhangi birine taşımak için:

1.Yöntem:
Görev Çubuğu Pozisyonu değiştirme

  1. Görev çubuğunda herhangi boş bir yere fareniz ile sağ tıklayın.
  2. Açılan ekranda Görev Çubuğu kilidini kaldırıyoruz. Onay işaretinin olmadığını kontrol edin.
  3. Daha sonra tekrar Görev Çubuğuna fare ile sağ tıklayarak, Özellikler butonuna tıklıyoruz.

Görev Çubuğu Konum Değiştirme

 1. Resimde de göründüğü gibi Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri ekranında Görev çubuğunun ekrandaki konumu bölümünde bulunan sekmede istediğiniz Sol, Üst, Sağ veya Alt seçeneklerinden birine seçerek kenar konumunu belirleyin ve Uygula ve Tamam butonlarına tıklayarak işlemi tamamlamış oluyoruz.

İşlemler bittikten sonra Görev Çubuğu Kilidini tekrar aktif edebilirsiniz.

2. Yöntem:

 1. Görev çubuğunda herhangi boş bir yere fareniz ile sağ tıklıyoruz.
 2. Açılan ekranda Görev çubuğu kilidini kaldırıyoruz. Önemli: Eğer Görev Çubuğu kilidi aktif ise yapacağımız işlem başarısız olacaktır.
 3. Fare ile Görev çubuğunun herhangi boş bir bölümüne sol tuş ile basılı tutuyoruz Görev çubuğunu ekranda istediğiniz Sol, Üst, Sağ veya Alt kısımlarına sürükleme işlemi yaparak farenin sol düğmesini belirlenen konumda bırakıyoruz.Örnek: Görev Çubuğunuzu Alt kısımda olduğunu varsayalım ve görev çubuğunun boş bir alanına farenin sol düğmesine basılı bir şekilde sürükleyerek sağ konuma getiriyoruz ve farenin sol düğmesini bırakıyoruz.

İşlemler bittikten sonra Görev Çubuğu Kilidini tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Görev Çubuğunu Varsayılan Konuma Döndürme

1. Yöntem: Görev Çubuğunu Windows işletim sistemi varsayılan olarak alt bölümde gelmektedir. Yanlışlıkla Görev Çubuğu konumunu değiştirdiyseniz Yukarıda anlatımını yapmış olduğumuz bölümlerinden Alt seçeneğini seçerek kaydedin ve Görev Çubuğunuz varsayılan konumuna gelmiş olacak.

2. Yöntem: Görev çubuğunuzu varsayılan konumuna döndürmek için Bilgisayarınızı Güvenli Mod ile yeniden başlatın. Bilgisayar açıldıktan sonra Görev çubuğu varsayılan konuma gelecektir. Daha sonra Tekar Bilgisayarınızı yeniden başlatın sonra görev çubuğu varsayılan konumunda açılacaktır.

Güvenli Mod nasıl açılır

Bilgisayarınız kapalıysa başlatın veya bilgisayar açık ise yeniden başlatın açılış anında Windows logosunu görmeden önce F8 tuşuna basın. Kaçırmamak için birkaç kez basabilirsiniz.

Eğer bilgisayar bir şekilde güvenli moda geçemez ve Windows logosu görünüp işletim sistemi normal modda başlama sürecine girerse, oturum açma ekranına kadar bekleyin ve Windows’u yeniden başlatarak tekrar deneyin.

Windows Gelişmiş Seçenekler Menüsünde, ok tuşlarını kullanarak Güvenli Mod seçeneğini belirleyin ve ENTER tuşuna basın.

Böylelikle Windows görev çubuğu pozisyonunu değiştirme yöntemlerini hep bilikte inceledik. Windows görev çubuğu pozisyonunu değiştirme hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

nasilyapsamki.com ile bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

2 Yorum

 1. İbrahim 30/08/2019
  • Yönetici 31/08/2019

Yorum Yap