WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme (.htaccess ile Http’den Https’ye)

WordPress kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan olan WordPress SSL Nasıl Kurulur, WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme Nasıl Yapılır, WordPress En Kolay SSL Kurulumu, WordPress En Kolay SSL Yönlendirmesi Nasıl Yapılır gibi soruların cevaplarını bütün detaylarıyla ve farklı yöntemlerle ele aldık. Böylelikle bu makaleyi okuyarak sitenize SSL kurulumu yapıp birçok güvenli web sitede gördüğünüz gibi tarayıcıda URL kısmında yeşil veya kilit simgeli güvenli adres ibaresi görünmesini sağlayabilirsiniz.

SSL Nedir?

Ülkemizde özellikle e-ticaret sitelerinden ödeme yöntemindeki verilerin şifrelenmesini sağlamak için kullanılan bir güvenlik sertifikası ve şifreleme yöntemidir. Bu sertifika ve https protokolü aracılığıyla sunucu ile kullanıcı verilerinin aktarımı sırasında verilerin güvenli bir şekilde şifrelenerek aktarımı sağlanmaktadır. Kredi kartı bilgileri ve kişisel bilgiler gibi veriler şifrelendiği zaman 3. kişiler tarafından gözükmez.

SSL ve SEO

Birçoğumuzun ve ziyaretçilerimizin kullandığı Google gibi arama motorları sitelere SSL ye geçmeyi öneriyor. Daha önceki yapmış olduğu bilgilendirmelerde Google web sitelerin SSL Yönlendirmelerinde sıra kaybı yaşamayacaklarını iletti. Evet yanlış okumadınız, SSL Yönlendirmesi yaptığınızda Google sizleri zor durumda kalmamanız için sıralamanızı koruyacaktır. Hatta sıralama kaybı yaşamayıp web sitelerinizi üst sıralara yerleştirebilir. Google Alogoritmaları arasında SSL Sertifikalı sitelere önem verdiğini belirtmişti.

SSL Geçişinden Sonra SEO Kaybı Yaşanır Mı?

Bir üst yazıdada bahsettiğim gibi yaşamayacaksınız. SSL Yönlendirmesini doğru bir şekilde yaptıktan sonra ve Google Search Console’dan sitenizin HTTPS versiyonunu ekleyip site haritalarınızı tekrar yollar iseniz hiç bir sorun oluşmayacaktır.

SSL Yönlendirme için WordPress Ayarları

Mevcut bir SSL sertifikanız var ise WordPress SSL Yönlendirme işlemleri için WordPress ayarlarını yapmamız gerekiyor. WordPress admin paneline giriş sağladıktan sonra Menüde bulunan Ayarlar > Genel yolu izleyerek değişikliklerimizi gerçekleştirecğiz.

WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme

Bu kısımda resimde de gördüğünüz gibi WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) gibi iki bölüm olacak, SSL ayarlarını aktifleştirmediğimiz için sizde HTTP olarak görünecektir. Bu iki bölümdeki HTTP olan kısımlara ‘s’ ekleyerek HTTPS yani https://siteniz.com olarak kaydetmeniz gerekiyor. Burada önemli olan bir diğer kısım ise WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) linkleri aynı olmalıdır.

WordPress admin panelinin ayarlarını yaptıktan sonra bazı kullanıcılar ve Google geçmişte HTTP ile kaydedilen linklere siteye getirebileceği için buna müdahale ederek hit ve sıralama kaybı yaşamadan HTTPS ye yönlendirme işlemi yapacağız. SSL Yönlendirme işleminin birçok yöntemi mevcut biz bugün sizlere Eklentisiz bir şekilde HTTP’den HTTPS’ye yönlendirme yollarını aktaracağız.

Makalenin sonunda kod ile uğraşmadan kolay bir şekilde eklenti yardımı ile SSL Yönlendirme işlemini için sizleri bilgilendireceğiz.

WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress Ayarlarını yaptıktan sonra sitemiz HTTPS ile giriş sağlanacağı için ziyaretçilerimizi HTTPS versiyonuna yönlendirmemiz gerekiyor. Sitenizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyası ile bu yönlendirmeyi yapacağız. Bu sayede sitemizde gereksiz olarak bir eklentiyi daha sokmamış, sitemizi daha hızlı bir şekilde kullanıcılara sunacağız.

.htaccess dosyası WordPress kurulu hostumuzun public_html klasörü içinde yer alır.

/home/kullanıcı-adı/public_html

FTP Programı (Örn: Filezilla) veya cPanel ile erişebileceğiniz .htaccess dosyası üzerinden WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme yapabilirsiniz. Bu dosyayı cPanel veya FTP üzerinden ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz. Biz sizlere resimli bir şekilde cPanel üzerinden .htaccess düzenlemeyi anlatacağız.

Bunun için ilk önce cPanel giriş sayfamıza giriyoruz. cPanel giriş için https://siteniz.com/cpanel ve Host şirketinizin cPanel giriş yolunu kullabilirsiz. Bilgileri yazdıktan sonra giriş yapıyoruz.

WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme

Açılan sayfada kırmızı ile işaretlediğimiz Dosya Yöneticisi kısmına tıklıyoruz.

WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme

WordPress kurulu hostumuzun /public_html klasörünün içine girip .htaccess dosyasına sağ tıklayıp Düzenle veya Edit butonuna tıklıyoruz.

.htaccess dosyası bulunmayan web sitesi sahipleri sağ üst kısımda bulunan +Dosya butonuna tıklayarak .htaccess isimli yeni bir klasör oluşturabilirsiniz. Sizler için aşağıda .htaccess kodlarının hepsini vereceğiz.

WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme

Bu kısımda bir kaç farklı yöntem ile SSL Yönlendirmesi gerçekleştireceğiz. Siz herhangi birini seçip .htaccess dosyasının içine eklediğiniz veya kopyaladığınız takdirde WordPress SSL Yönlendirme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacağız.

Ekleme yapacak kullanıcılar için yöntemler; RewriteEngine On parametresinin altına gelecek şekilde ekleyin. Dikkat: Ekleyeceğiniz kodlardan önce dosyanın bir kopyasını alın.

1. Yöntem
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

2. Yöntem
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://nasilyapsamki.com/$1 [R,L]

3. Yöntem
RewriteCond %{SERVER_PORT} !=443
RewriteRule ^ https://www.siteismi.com%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

Bu işlemleri uyguladıktan sonra siteniz URL adresi https:// şekilde olacaktır. Sizlere verdiğimiz yöntemlerden herhangi birini uyguladığınız takdirde görmeniz gereken .htaccess dosya içeriği aşağıda ki gibi olması gerekir. Dikkat.. Kodları RewriteEngine On parametresinin altına gelecek şekilde ekleyin.

WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme

.htaccess Dosya İçeriği

.htaccess Dosyası olmayan ve oluşturmak isteyenler için aşağıdaki kodları .htaccess isimli dosya oluşturarak sunucunuza atarak sizde sitenizide SSL Yönlendirmesi yapmış olacaksınız.

# BEGIN WordPress
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} On
RewriteRule (.*) http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress

Functions.php dosyası ile HTTP’den HTTPS’ye Yönlendirme

Functions.php dosyasına gerekli kodları ekleyerek de WordPress SSL Yönlendirme işlemi yapabilirisiz. Dikkat: İşlemler öncesinde Functions.php dosyasının bir kopyasını alın.

function nasilyapsamki_https_yonlendirme() {
if ( is_ssl() && ! is_admin() ) {
if ( 0 === strpos( $_SERVER['REQUEST_URI'], 'http' ) ) {
wp_redirect( preg_replace( '|^https://|', 'http://', $_SERVER['REQUEST_URI'] ), 301 );
exit();
} else {
wp_redirect( 'http://' . $_SERVER['HTTP_HOST'] . $_SERVER['REQUEST_URI'], 301 );
exit();
}
}
}
add_action( 'template_redirect', 'nasilyapsamki_https_yonlendirme', 1 );

WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme işlemi için en çok kullanılan yöntemleri anlattık. Web sitenizde eklenti aracılığıyla SSL yönlendirmesi yapmış iseniz .htaccess dosyası ile uğraşmanıza gerek yoktur.

Eğer sitenizde Cache Eklentilerinden herhangi birini kullanıyor iseniz kullanmış olduğunuz Cache Eklentisi web sitenizi HTTP versiyonunu yüklemek isteyebilir. Böyle bir durumda WordPress Önbelleğini temizlemeniz gerekebilir.

SSL Sertifikanızı Test Edin

Yönlendirme işlemini başarılı bir şekilde yaptığınızı test etmeniz için aşağıdaki linklere tıklayarak açılan sitede web sitenizin adını yazıp sorgulama yapabilirsiniz. Web Sitenizde bulunan herhangi bir HTTP linki sitenizi güvenli göstermeyebilir.

 • SSL Labs – SSL Sertifikanızı puanlıyor.
 • SSL Checker – SSL Sertifikası Sorgulama
 • Why No Padlock? – SSL sertifikası kullandığınız halde yukarıda güvenli değil uyarısı alıyorsanız bu siteyi kullanarak sorunlu adresi bulabilirsiniz.

Böylelikle başarılı bir şekilde WordPress Eklentisiz SSL Yönlendirme yapmış olduk.

10 Yorum

 1. Sinan 06/08/2019
  • Yönetici 09/08/2019
 2. Kemal 30/08/2019
  • Yönetici 31/08/2019
 3. Adnan 30/08/2019
  • Yönetici 31/08/2019
 4. İbrahim 14/10/2019
  • Yönetici 16/10/2019
 5. Ekrem 16/01/2020
 6. Tahsin 12/02/2020

Yorum Yap