WordPress Türkçe Karakter Sorunu ve Çözümü

Bu yazımızda WordPress Türkçe karakter sorunu ve çözümünü eklentisiz bir şekilde nasıl yapılacağını anlattık. Bu yöntem ile dosya adında bulunan Türkçe karakterleri SEO uyumlu hale çevirerek WordPress dizinine ekleyeceğiz.

WordPress kurulu web sitelerine herhangi bir uzantılı bir dosyayı yüklediğimiz zaman dosya isimlerini değiştirmemekte ve dosya isimleri “İ,ü,ğ,ö,ç,ş” gibi Türkçe karakter ile oluşturulduğu için web sitelerini SEO açısından Google, Yandex, Yahoo vb. arama motorlarının hoşuna gitmeyen bir durum ile karşı karşıya bırakacaktır. Bu da arama motorlarındaki sıralamanızı doğrudan etkileyecektir. Bazı hosting firmaları da Türkçe karakter sorunu yaşatabilmektedirler.

WordPress Türkçe Karakter Sorunu ve Çözümü

Dünyada en çok kullanılan İçerik Yönetim Sistemi (Content Management System) olan WordPress de; resim, belge, müzik ve video dosyalarını upload ettiğimizde Türkçe karakterler URL yapısını bozmakta ve SEO bakımından sitemiz için olumsuz bir durum yaşanmasına sebep olmaktadır. Türkçe karakter sorunu olan web sitelerini başka bir sunucuya taşıdığımızda resimler veya dosyalar bulunamadı hatası alabilirsiniz. Sizlere en kolay yol ile WordPress yüklenen dosyalarda Türkçe karakter sorunu ve çözümünü anlatmaya başlayalım.

WordPress’e yüklediğimiz dosyalarda Türkçe karakter sorununu str_replace fonksiyonu ile çözeceğiz. Bu fonksiyon WordPress’in dosya upload öncesi eklenen dosya isminde değişiklik yapmasını sağlıyor.

WordPress Türkçe karakter sorunu ve çözümü için işlemlere başlamadan önce herhangi bir hata yapmanıza karşın functions.php dosyasının bir yedeğini aldıktan sonra işlemlere başlamanız şiddetle önerilir!

functions.php dosyası konumunu bilmeyenler için;
Functions.php Dosyasının Konumu

1. Yöntem: WordPress admin paneli ekranında sol menüden Görünüm > Tema Düzenleyici yolunu izliyoruz ve açılan pencerenin sağında bulunan menüden functions.php butonuna tıklayarak dosyanın içeriğine ulaşıyoruz.

2. Yöntem: functions.php dosyası genellikle public_html/wp-content/themes/temanizin-adi/ bölümünde bulunur.

Öncelikle temanın functions.php dosyasını açıyorsunuz. Sizlere vereceğimiz kodu functions.php dosyasına ?> işaretinden önce ekleyip kayıt ettiğinizde Türkçe karakterli dosyaları WordPress’e yüklediğimizde Türkçe karakterli harflerin URL’de otomatik olarak değişiklik yapmasını sağlayacaktır.

add_filter( 'wp_handle_upload_prefilter', 'dosya_tr_karakter_degistir' );
function dosya_tr_karakter_degistir( $file )
{
$bul = array('İ','Ü','Ğ','Ö','Ç','Ş','ş','ç','ö','ğ','ü','ı');
$degistir = array('I','U','G','O','C','S','s','c','o','g','u','i');
$file['name'] = str_replace($bul,$degistir,$file['name']);
return $file;
}

Kod Kullanımı Öncesi URL Kod Kullanımı Sonrası URL
siteadi.com/türkçe-yazım-kuralları.jpg siteadi.com/turkce-yazim-kurallari.jpg

WordPress Yüklenen Dosyalarda Türkçe Karakter Olmaması Neden Çok Önemli?

İçerik ürettiğiniz bir web siteniz varsa unutmamalısınız ki sadece kendi alanınızda binlerce rakibiniz olabilir ve WordPress Türkçe karakter sorunu ve çözümü çok dikkat etmeniz gereken bir husustur. Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında sıralamada öne çıkabilmek için bütün SEO kurallarına uymanız gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse web siteniz “Türkçe Yazım Kuralları” konu ve başlıklı bir makale yazdığınızı düşünelim. “Türkçe Yazım Kuralları” olan anahtar kelimeniz URL’de siteadi.com/türkçe-yazım-kuralları şeklinde gözükerek SEO’ya aykırı olacaktır.

Bu durum da direkt olarak arama motorlarındaki sıralamanıza olumsuz bir şekilde etki edecektir ve dolayısıyla makaleleriniz çok iyi olsa bile web sitenize arama motorlarından ziyaretçi çekemeyeceksiniz. Olması gereken URL yapısı ise siteadi.com/turkce-yazim-kurallari olacaktır. Bunu da yukarıda verdiğimiz kod ile yapacaksınız.

WordPress Türkçe karakter sorunu ve çözümü ile ilgili takıldığınız bir nokta ve sorularınız varsa aşağıdaki yorum kısmına bir yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

WordPress’de bir diğer sıralama kriteri olan WordPress’de Eklentisiz SSL Yönlendirme konulu makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum Yap