Üniversite YKS Tercihleri Nasıl Yapılır? 2020

YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

YKS sonuçlarından sonra, üniversite hayali kuran öğrencileri tercih heyecanı sardı. Sınav sonuçlarına göre istediği üniversite ve istediği bölümde okumak isteyen öğrenciler için, YKS tercihlerinde doğru seçimler yapmaları ayrı bir önem taşıyor. Peki, Üniversite YKS tercihleri nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir? Aradığınız tüm soruların cevaplarını, bu yazımızda bulabilirsiniz.

Üniversite YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

ÖSYM Aday İşletim Sistemlerine girerek sol menüden başvuru sürecindekilere girererk YKS tercihi verebilirsiniz. Öte yandan; tercih yapacaklara dikkat etmesi gerekenler, sık yapılan yanlışlar ve diğer detaylar hakkında bilgi vererek, YKS tercihleri nasıl yapılır? sorusuna cevap vermek daha mantıklı olacaktır.

Tercih Listesi Oluşturmak İçin Nasıl Araştırma Yapılmalıdır?

  • Seçeceğiniz bölüm sonrasında elde etmeniz muhtemel olan mesleğinizin, sonraki 20-30 yıl içerisinde nasıl bir ilerleme kaydedeceği yönünde araştırma yapılmalıdır. Aynı zamanda o meslek dalında, 10-20 yıl sonra nasıl bir konuma geleceğinizi, bunun kolay ya da zor olabileceği yönünde araştırmalar yapmakta önemlidir. İleride hayal kırıklığına uğramamak için, bölümle ilgili gerek ülkemiz ve gerekse uluslararası konumlar için araştırmalar yapın.
  • Şayet kesin bir şekilde başarılı olacağınıza inanmıyorsanız, lise eğitiminde başarısız olduğunuz derslerin ağırlıklı olduğu bölümlerden yana tercih yapmaktan uzak durun. Öyleki, lise döneminde başarısız olan derslerin daha ağırlıkta olduğu üniversite bölümü tercih edenlerin önemli bir kısmı, üniversite eğitiminde de aynı şekilde başarısız olmaktadır.
  • Tercih listenizde yer alan üniversitenin internet sitesinde bulunan bölümlerin, ders içeriklerini kontrol ederek karar vermek faydalı olacaktır.
  • Üniversitedeki öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı gibi veriler de, “Üniversite YKS tercihleri nasıl yapılır?” sorusuna verilecek cevaplar arasında yer almaktadır.

Tercih Listesi Hazırlarken Sıklıkla Yapılan Hatalar

Öğrenciler tercih listesi yaparken, genellikle aşağıdaki hatalara düşmektedir. Bu hatalardan kaçınmaya çalışmakta, iyi bir tercih yapabilmek adına önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

  • Kesin emin olunmayan, sağdan soldan duyulan bilgilerle tercih yapmaktan kaçının.
  • Ailenizden anne ve babanızı mutlu etmek için tercih yapmak, gelecek kariyerinizin başlamadan bitmesine veya başarısız bir kariyerinizin olmasına neden olacaktır. Elbette ki ailenizin isteklerini dikkate almanız önemlidir. Ancak sırf onlar istiyor diye, sevmediğiniz bir bölüm ya da üniversite tercihi yapmak yanlış olacaktır.
  • Tercihinizi, puan türünüze göre yanlış belirlemekte, başarılı bir eğitim ve kariyer için baştan yapılan yanlışlar arasındadır.
  • Yüksel puanlı programlara fazlaca yer vermek, gerçekçilikten biraz uzak bir tutumdur. Bu şekilde yapılan tercih listesi, yerleşme olasılığınızın bulunduğu programları devreden çıkarmak olacaktır. Bu da mutlak başarısızlıkla sonuçlanacak, etkenler arasında yer almaktadır.

Üniversite YKS tercihleri nasıl yapılır? sorusuna, dikkat edilmesi ve kaçınılması gerekenler üzerinden cevaplar verdik. Üniversite YKS tercihleri hakkında merak ettiklerinizi, aşağıdaki yorum kısmından bize ileterek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

nasilyapsamki.com eğitim hayatınızda başarılar diler!

Yorum Yap